SM-rallissa mielenkiintoisia nimiä

|

Rallin SM-sarjan kärkinimet saapuvat Mikkeliin. SM 1-luokan kolmantena oleva kuljettajapari Mikko Heikkilä – Samu Vaaleri näytti menemisen mallia kesätesteissä. Kuva: Tarja Lipsanen.

Yksipäiväinen kesäralli houkuttelee vauhdinnälkäisiä uudistuneella reitillä.

JARNO LAATIKAINEN

Kuluvan kauden toiseksi viimeinen kansallinen ralli, SM Ralli Mikkeli, ajetaan elokuun viimeisenä lauantaina Mikkelin, Ristiinan, Suomenniemen, Anttolan ja Puumalan maisemissa. Starttiviivalla nähdään kaikki SM 1-luokan kärkinimet eli MM Secto Rally Finlandin luokkavoittaja Emil Lindholm, virolainen Egon Kaur, Mikko Heikkilä ja Teemu Asunmaa.

Äkkiseltään voisi luulla että pytty on Lindholmille jo selviö 24 pisteen kaulalla. Mutta peli voi muuttua mielenkiintoiseksi, kun otetaan huomioon sekä kauden päätöskisassa Kouvolassa voittajalle jaettavat 34 pistettä 25 sijaan että kokonaispisteisiin ei lasketa heikointa tulosta kuudesta ensimmäisestä kilpailusta.
Alemmissa luokissa pistetilanteet ovat vieläkin tiukempia, ainoastaan SM 4- ja SM 5-luokissa tilanne on hieman rauhallisempi. Rallin Suomen Juniorimestaruussarjan kärkikamppailu on erityisen kutkuttava, sillä kärkitrio mahtuu vain kolmen pisteen sisään. Mäntyharjun Moottorikerhon Niko Jalava lähtee matkaan sarjakakkosena ja omaa siten erinomaiset mahdollisuudet mestaruuteen.

SM Ralli Mikkeliin ilmoittautui 85 kuljettajaparia. Määrä on järjestävän seuran eli Mikkelin Urheiluautoilijoiden mukaan hieman alakanttiin.
– Tyytyväisiä silti ollaan. Näinä aikoina on vaikea ennustaa osallistujien määrää ja tämä on ookoo lukema siihen nähden, mitä muualla on ollut, tietää SM Ralli Mikkelin tiedotuspäällikkö Tarja Lipsanen kertoa.
Kesäkisa ajettiin viimeksi Mikkelin seudulla 14 vuotta sitten. Seitsemästä erikoiskokeesta vain Hangastenmaan pätkä ajetaan kahteen kertaan. Muuten reitti kiertää talviralleihin nähden useamman kunnan alueella.
– Näin saamme tarjottua ralliviihdettä laajemmalle ja sen myötä myös uusia katselijoita lajin pariin, Lipsanen taustoittaa.

Kilpailu on uudistunut vuodenaikansa ja 375 km:n reittinsä lisäksi muiltakin toiminnoiltaan. Lähtö- ja maalialue sijaitsee keskeisellä paikalla Mikkelin satamassa ja huoltoparkki Saimaa Stadiumilla. Sieltä löytyy myös kilpailu- ja mediatoimisto. Itse kilpailu ajetaan yksipäiväisenä, mutta perjantaina 26. elokuuta on luvassa jo vilkasta liikennettä rallireiteillä nuotituspäivän johdosta. SM Ralli Mikkelin kilpailunjohtajana toimii MikUa:n puheenjohtaja Tomi Jääskeläinen.

SM Ralli Mikkeli la 27.8. Lähtö Mikkelin satamasta klo 10.00. Erikoiskoelippu 10 €/rallipassi 20 €, valikoiduilta huoltoasemilta tai verkosta: coregoshop.fi/rallism

 

Seuraa näitä

SM Vaakuna Rallissa nähdään kolme Toyota Gazoo Racing WRT NG:n ilmoittamaa japanilaiskuljettajaa. Hikaro Kogure, Nao Otake ja Yuki Yamamoto ovat saamassa Suomessa rallioppia takavuosien tähtinimiltämme Mikko Hirvoselta, Juho Hänniseltä ja Jouni Ampujalta. Moottoriurheilutaustaa omaavat kuljettajat kurvaavat luokassa 4 Renault Clioilla. Yamamoton kartturina toimii MikUa:n Miika Teiskonen.
Nuorukaisten päämääränä on luonnollisesti Toyotan tehdastalli, joka on kertonut avoimesti haluavansa japanilaisen kuljettajan maailmanhuipulle. Kansainvälistä väriä japanilaiskolmikon ohella tuo italialaispari Matteo Fontana – Alessandro Arnaboldi.
Vuonna 2009 SM Vaakuna Ralliin osaa ottanut ex-F1-tähti Kimi Räikkönen voi keskustella tulevaisuudessa Mikkelin rallista sukutapaamisissa, sillä veljenpoika Justus Räikkönen nähdään Ford Fiestan puikoissa.
Eikä sovi unohtaa alueemme omien seurojen nimiä eri luokissa niin kuljettajina kuin karttureina. Esimerkiksi japanilaisten kanssa samassa luokassa (4) kaasuttelevat Mäntyharjun Moottorikerhon Niko Kalmi sekä parin vuoden takainen RJSM ykkönen, Hirvensalmen Autourheilijoiden Henri Taivalantti.

Cruisaten kylänraitti täyteen

|
Toista kertaa järjestetty Haukivuori Cruising keräsi 10.9. jo liki 90 ajoneuvoa Asemankylän raitille. Uutuutena oli mm. tuning-osasto, ja myös raskaita ajoneuvoja oli paljon. Päivä ...

Päiväpostin harveneminen uhkaa pieniä paikallislehtiä

|
Paikallislehdet saavat vihaista palautetta myöhästyneistä lehdistä. PETRI P. PENTIKÄINEN Puumala-seuran kustantaman Puumala-lehden tilaajat ovat vuodenvaihteesta lähtien saaneet paperilehden tilauksen yhteydessä maksuttoman digioikeuden. Mukava lisäetu ...

Heinäkuun viisi erikoista

|
Lomailun yhteydessä on mukava käydä tapahtumissa. Listasimme heinäkuulta hieman erikoisempia tapahtumia. SELMA RIEPPONEN Hevoshuutokauppa, Mikkeli 15.7. Mikkelissä ensimmäistä kertaa järjestettävä hevoshuutokauppa toimii St Michel ...

Iivari vauhdittaa mökkiläisten kesää

|
Haukartingin kesässä riittää työtehtäviä laidasta laitaan. SELMA RIEPPONEN Jyväskylästä kotoisin olevan Iivari Kokkosen voi löytää tänäkin kesänä HauKartingin riveistä. Hirvensalmella kesänsä viettävälle mökkiläiselle Mikkelin ...

Endurot kisaavat Jyhnäharjulla

|
Ajourat ovat timmissä kunnossa. Mikkelin Moottorikerho järjestää tammikuun viimeisenä viikonloppuna Hirvensalmen Jyhnäharjulla enduro-moottoripyöräilyn kansallisen kilpailun. Erikoista mittelössä on, että se käydään koronaepidemian vuoksi ilman ...

Polaria-Sprint ajetaan helmikuussa 2021

|
Mäntyharjulla Ruotimon Moottoriurheilukeskuksessa kisataan jälleen 14.2.2021 rallisprintin mestaruuksista. Jo perinteeksi muodostunut Polaria-Sprint toteutetaan Mäntyharjun Moottorikerhon ja Mikkelin Urheiluautoilijoiden yhteistyönä. Suomen hienoimpiin lukeutuvalla radalla on ...

Autot suunnistivat läpi yön

|
Vuoden ainut autoilla käytävä suunnistuskilpailu veti paikalle 69 joukkuetta. Lokakuun ensimmäisenä viikonloppuna kilpailtiin suunnistuksen parissa Hirvensalmen Syväsmäessä. Otavan Erämiesten Seurapirtiltä startannut, jo 19. kerran ...

Pyöräilijöille on uusia reittejä

|
Opaskartat ohjaavat palveluiden pariin. PETRI P. PENTIKÄINEN Vanhasta viitostiestä on uuden valmistuttua tullut suosittu pyöräilyreitti välillä Mikkeli–Juva. Lähiaikoina ilmestyy myös opaskartta, johon on merkitty ...

SM-kisat tähdittävät kesäkautta

|
Motoparkin puitteet sopivat järjestäjien mielestä erinomaisesti yleisöystävällisen rallisprintin seuraamiseen.   JARNO LAATIKAINEN Autourheilupiireissä on yleisesti tiedossa mikkeliläisten osaaminen SM-rallien järjestäjänä. Viime keväänä ensimmäistä kertaa ...

Oikeanlainen kenkä on kaiken a ja o

|
Eräilybuumi on nostanut päätään eikä loppua näy. Matkustusrajoitukset ovat lisänneet luontomatkailua ja ihmiset ovat heränneet näkemään lähelle. Luontoretkelle voi lähteä matalallakin kynnyksellä ja melkein ...