Tarvepohjalta lähtenyt rakennusalan projektinhallinnan ja tuntiohjausjärjestelmän ohjelmisto nojaa uusiksi ajatteluun ja helppokäyttöisyyteen.
Mikkeliläinen Plavigo Oy näki päivänvalon vuoden alussa. Rakennusalan projektinhallinnan ja työajanseurannan ohjelmiston kehitystyö lähti omasta tarpeesta, sillä laatoitustöihin erikoistunut yritys halusi projekteillensa parempaa hallittavuutta. Samalla huomattiin että alan vanhat ohjelmistot ovat kankeahkon käytettävyyden ohella melko hintavia.
Plavigon toiminta-ajatuksen ydin nojaa alan yrityksen toiminnan jouhevuuteen ja sitä kautta koituvaan säästöön.
Tällä erää Plavigon eteen tekee töitä neljä henkilöä, joilla kaikilla on oma vastuualueensa. Essi Hannula työskentelee ohjelmiston myynnin parissa ja lisäksi myyntiä kentälle jalkauttaa alalla kokenut mikkeliläinen tekijä, Kari Jukarainen.
Jukarainen omaa mittavan kokemuksen rakennustarvikkeiden myynti- ja markkinointitehtävistä sekä Helsingin seudulla vaikuttavasta pintamateriaalien urakoinnista TileFreakin kautta.
– Tätä ennen meillä oli työajan seuranta lähinnä excelissä. Kehitystyö lähti liikkeelle oman yrityksen lähtökohdista ja Plavigo on sen seurauksena kehitetty ajanmukaiseksi vastaukseksi alan tarpeisiin, Jukarainen sanoo.
Plavigo hyödyntää ohjelmistossaan merkittävästi tekoälyä paremman käyttäjäkokemuksen vuoksi.
– Se auttaa arjessa tekijäänsä pitkin päivää ja siksi ohjelmiston käyttäminen on helppoa, Hannula kertoo.
Hänen mukaan tärkeintä arjessa on se, että kirjaukset tehdään siellä missä on tapahtumat, tuoreeltaan ja vähillä virheillä ilman unohduksia.
– Työntekijä säästää aikaa, kun ei tarvitse ajella erikseen toimistolle kirjailemaan tai pinnistää muistia pakettiautossa läppärin kanssa katselmuksen jälkeen.
Lisäksi Hannula muistuttaa siitä, että työmaalla materiaaleista ja tehdyistä työtehtävistä jää helposti jotain merkitsemättä. Vaikka kyse olisi vain muutamasta eurosta päivää kohti, on summa vuositasolla merkittävä.
– Ja jos työntekijöitä on paljon, tämä summa helposti kertautuu.
Plavigo tuottaa myös ennustettavaa analytiikkaa. Kysymys on aidosta tiedolla johtamisen työkalusta. Hannulan mukaan ohjelmisto sisältää kaikkea tarjoushallinnasta analytiikkaan. Ohjelmoinnissa on otettu huomioon esimerkiksi kahdeksan alaa koskevaa työehtosopimusta.
Integrointeja tunnettuihin taloushallintojärjestelmiin on jo tehty. Tulevaisuudessa haaveena on murtautua myös ulkomaille, ensisijaisesti lähinnä muihin Pohjoismaihin.
Yritys arvioi Ruotsin olevan ohjelmiston kansainvälistymiselle Suomea helpompi markkina, sillä se pitää naapurimaan rakennusalan työehtosopimusten huomioimista ohjelmistossa yksinkertaisempana.
Suunnitelmissa on myös luoda ohjelmiston kylkeen töiden kilpailutuspaikka rakennusalalle.
Kuukausihinnoitellun tuotteen käyttöoikeus kattaa perustasolla 1+5 työntekijää, jolloin lisenssi maksaa karvan alle 20 euroa. Yrityksen tähtäimenä on puskea ohjelmisto läpi markkinoille, sillä vastaavanlaisia ei juuri ole tarjolla. Hannula tietää, että tavoitteen saavuttaminen tarkoittaa armotonta työntekoa.
– Ohjelmisto voi hyvin, kehitystyö on jatkuvaa ja uusia ominaisuuksia on kehitystyön alla koko ajan. Haluamme olla Suomessa alan moderni standardi toiminnanohjausohjelmistojen saralla.
Tärkeintä mikkeliläisen ohjelmiston läpilyönnissä on asiakkaiden vastaanotto. Hannulan mukaan projektinhallintapuolelta palaute on ollut hyvää. Tekoälyn antama apu ja nopeus ovat koettu tervetulleeksi, mutta kirjauspuolella on haasteita. Hannula on huomannut ihmisten toimintatapojen muutoksen vievän oman aikansa.
– Valtaohjelmistot ovat verrattain jäykkiä käyttää ja tämä vaikuttaa siihen, että mielikuva ohjelmiston käytettävyydestä on muokkautunut alalla tietynlaiseksi.
Markkinaa Suomessakin on riittämiin, sillä rakennusalalla vaikuttaa noin 50 000 yritystä. Ohjelman työkielinä on suomen lisäksi englanti, mutta valmius muille kielille on jo olemassa.
Työtä Plavigon murtautumisessa rakennusalan moderniksi toiminnanohjausstandardiksi riittää, mutta Hannulan mukaan kaikki ainekset tähän ovat olemassa.
– Sen eteen teemme töitä joka päivä, mutta totta kai tarvitsemme hieman onneakin matkaan, Hannula hymyilee lopuksi.
Jarno Laatikainen

