Rahoituksen hinta koetaan maakunnassa esteeksi muuta maata useammin.
Etelä-Savon pk-yritysten investointiodotukset ovat koko maan vahvimmat, vaikka yleiset suhdannenäkymät ovat edelleen muuta maata varovaisemmat. Myös henkilöstöodotukset ovat kääntyneet positiivisiksi. Tiedot käyvät ilmi syksyn 2026 Pk-yritysbarometrista, josta Etelä-Savon Yrittäjät kertoo tiedotteessaan.
Valtakunnallisesti pk-yritysten suhdanneodotukset ovat vahvistuneet kevääseen ja vuoden takaiseen verrattuna. Etelä-Savossa kehitys on ollut maltillisempaa. Yritysten yleisten suhdannenäkymien saldoluku on edelleen miinuksella, vaikka odotukset ovatkin parantuneet edelliseen mittaukseen verrattuna.
Sen sijaan Etelä-Savon investointien arvon muutosodotus on maakunnista korkein, +8 saldolukua, kun koko maan keskiarvo on -11.
– Etelä-Savon yritysten investointiodotukset ovat tällä hetkellä koko maan vahvimmat. Vaikka yleiset suhdannenäkymät ovat edelleen varovaiset, yritykset ovat valmiita investoimaan ja kehittämään toimintaansa. Se on erittäin myönteinen viesti Etelä-Savon elinvoiman näkökulmasta, sanoo Etelä-Savon Yrittäjien aluejohtaja Heidi Loukiainen tiedotteessa.
– Yritykset hakevat rahoitusta ennen kaikkea toimintansa kehittämiseen ja tuotannollisiin investointeihin, mikä on myönteinen signaali alueen tulevan kasvun ja kilpailukyvyn näkökulmasta, sanoo tiedotteessa Finnveran aluepäällikkö Markus Raaska.
Myös henkilöstöodotukset ovat vahvistuneet. Henkilöstön määrän muutosodotus on kääntynyt positiiviseksi ja ylittää koko maan tason. Kevään barometrissa odotukset olivat vielä negatiiviset.
– Yritykset arvioivat henkilöstömääränsä kasvavan lähimmän vuoden aikana, mikä täydentää kuvaa Etelä-Savon yritysten valmiudesta investoida ja kehittää toimintaansa, Loukiainen sanoo.
Barometri nostaa esiin myös kansainvälistymisen hyödyntämättömän potentiaalin. Valtaosa yrityksistä ei ole käyttänyt kansainvälistymiseen liittyviä palveluja viimeisen vuoden aikana.
– Yritykset tunnistavat kansainvälistymisen merkityksen, mutta käytännön palvelujen käyttö on edelleen vähäistä. Etelä-Savossa on paljon potentiaalia viennin kasvattamiseen ja uusien markkinoiden avaamiseen, mikä voisi tukea yritysten kasvua myös kotimarkkinoiden epävarmassa tilanteessa, Raaska toteaa.
Aiempaa useampi eteläsavolainen yritys on hakenut ja saanut ulkoista rahoitusta. Rahoitusta käytetään erityisesti investointeihin ja toiminnan kehittämiseen.
Samaan aikaan maksuvaikeuksia kokeneiden yritysten osuus on hieman koko maan tasoa korkeampi, ja rahoituksen hinta koetaan Etelä-Savossa esteeksi muuta maata useammin.
– Yritysten investointihalujen toteutuminen edellyttää, että rahoitus on saatavilla ja että se on kohtuuhintaista, Loukiainen sanoo.
OP Suur-Savon yritysliiketoiminnasta vastaavan pankinjohtajan Mikko Antikaisen mukaan pankkien välinen kova kilpailu sekä maltillinen korkotaso ovatkin vaikuttaneet yritysten kannalta suotuisasti rahoituksen hintaan.
– Erityisesti pienten yritysten luottokysyntä on kasvanut voimakkaasti koko alkuvuoden, Antikainen toteaa Yrittäjien tiedotteessa.
Pk-yritysbarometri kuvaa pienten ja keskisuurten yritysten toimintaa ja taloudellista toimintaympäristöä.
Valtakunnallinen barometri kertoo
- Pk-yrityksistä 29 prosenttia arvioi suhdanteiden paranevan seuraavien 12 kuukauden aikana ja 19 prosenttia uskoo niiden heikkenevän.
- Suuri enemmistö, 74 prosenttia pk-yrityksistä, aikoo säilyttää nykyisen henkilöstömääränsä.
- Hieman alle 40 prosenttia pk-yrityksistä on voimakkaasti tai mahdollisuuksien mukaan kasvuhakuisia.
- Alle 40 prosentilla pk-yrityksistä on lainaa pankista tai muusta rahoituslaitoksesta. Ulkoisen rahoituksen käyttö on vähentynyt selvästi kevään 2026 barometrista.
- Kuluva vuosi 2026 on ollut monelle pk-yritykselle ennakoitua haastavampi. Noin 19 prosenttia pk-yrityksistä raportoi vaikeuksista hoitaa maksujaan viimeksi kuluneen kolmen kuukauden aikana.
Lähde: Suomen Yrittäjät

