SM-kisat tähdittävät kesäkautta

|

Motoparkin rallisprinteissä on luvassa tiukkoja kaarteita ja hidasteita, joista on selvittävä mahdollisimman nopeasti auton tekniikan ja kuskin ranteiden ollessa äärirajoilla – sekunnin kymmenykset ratkaisevat. Kuva: Tarja Lipsanen/MikUa

Motoparkin puitteet sopivat järjestäjien mielestä erinomaisesti yleisöystävällisen rallisprintin seuraamiseen.

 

JARNO LAATIKAINEN

Autourheilupiireissä on yleisesti tiedossa mikkeliläisten osaaminen SM-rallien järjestäjänä. Viime keväänä ensimmäistä kertaa Virtasalmen Motoparkissa järjestetty rallisprint onnistui hienosti, vaikka koronan vuoksi tapahtuma oli yleisöltä suljettu. Nyt tapahtumaan ei ole yleisörajoituksia.
– Odotamme viikonlopun aikana lähemmäs 1 000 katsojaa, ennakoi kilpailunjohtaja Matti Jukarainen.
Elokuun lopussa Mikkelin seudun sorateillä käy puolestaan vilske, kun SM Ralli Mikkeli ajetaan sorarallina helmikuisen talvirallin sijaan. Mikkelin Urheiluautoilijoiden aktiiveilla on edessä tiukka rykäisy, kun saman kesäkauden aikana on järjestettävänä kaksi kansallisen päätason autourheilutapahtumaa.
”Me kaikki puskemme samaan suuntaan, luotamme toisiimme ja tuomme oman erityisosaamisemme seuran hyväksi.”

Kokeneen järjestelykoneiston rattaat ovat kuitenkin hyvässä rasvassa, sillä jututettavina olleiden kilpailunjohtajan, tiedottaja Tarja Lipsasen sekä seuran puheenjohtaja Tomi Jääskeläisen välillä kemiat toimivat hyvin. Näin on asianlaita myös isommassa, noin 30 henkilöä käsittävässä ydinryhmässäkin.
– Me kaikki puskemme samaan suuntaan, luotamme toisiimme ja tuomme oman erityisosaamisemme seuran hyväksi, puheenjohtaja täsmentää.
Kilpailujen järjestäminen on Mikkelin Urheiluautoilijoissa koko perheen harrastus. Lipsasen mukaan ikähaarukka vapaaehtoisten osalta on erittäin lavea, kaikkea mahdollista 7-90 ikävuoden väliltä.

Kahtena eri päivänä ajettavia rallisprinttejä odotetaan innolla kummallakin puolella aitaa. Kilpailuviikonlopun lauantaina on vuorossa SM-Autokilta rallisprint ja sunnuntaina Aurora asfalttisarjan rallisprint. Kilpailijoista osa ottaa osaa kumpaankin päivään, osa toiseen.
Mitään kotikenttäetua ei radan suhteen voi saada, sillä se tehdään uusiksi lauantain SM-osakilpailun jälkeen. Rallisprint on Virtasalmen maisemissa varsin yleisöystävällinen laji.
– Motoparkissa on valmis infra ja sen ansiosta kaikki keskeiset palvelut ovat kohdallaan. Alueelta löytyvät ravintola ja hyvät WC-tilat, MikUA:n tiedottajana toimiva Tarja Lipsanen markkinoi.

Motoparkissa kurvailtava SM-rallisprint ja Aurora asfalttisprint -osakilpailut ovat tämän kauden toinen kisaviikonloppu kaikkiaan kuuden osakilpailun sarjoissa. Sarjojen avauskilpailut ajettiin huhtikuussa Tammisaaressa ja kausi päättyy heinäkuun viimeisenä päivänä Lapinlahdella. Osallistujia oli ilmoittautunut starttiviikon alussa kaikkiaan 163 autokuntaa.
Mikkelin Urheiluautoilijoiden järjestämät SM Autokilta ja Aurora asfalttisarjan rallisprint osakilpailut 21.–22.5. Virtasalmen Motoparkissa. Ensimmäinen auto starttaa lauantaina radalle klo 11.00. Liput tapahtumaan myydään portilta.

 

Rallisprint

• Kuuluu autourheilun kansallisiin peruslajeihin. Rallisprint-rata on saman tyyppinen kuin rallin erikoiskoe, mutta sen pituus on lyhkäisempi, noin 2000 – 4000 m.
• Rallisprintissä kuljettajat jaetaan juniorikuljettajiin ja yleisen luokan kuljettajiin. Rallisprintissä ajetaan myös nuorten luokkaa.
• Kilpailtaessa luokissa, joissa käytetään kaikilta osin rallin sääntöjen mukaista autoa, voidaan autossa käyttää myös II-ohjaajaa. Nuottien käyttö ei kuitenkaan ole sallittua.
• Kuljettaja ajaa saman reitin kaksi tai kolme kertaa määrätyssä järjestyksessä ja paras aika on lopullinen tulos.
• Kansallisissa kilpailuissa voidaan laskea kierrosten suoritusajat yhteen.

Farmarin alueen rakentaminen alkoi

|
Kalevankangas on kehittynyt edellisestä kerrasta. PETRI P. PENTIKÄINEN Kesä–heinäkuun vaihteessa Mikkelissä pidettävän Farmari-tapahtuman rakentaminen on alkanut Kalevankankaalla. Nykyisin joka toinen vuosi järjestettävä Farmari on ...

ESE:ssä kuhisee monesta syystä

|
Energia-ala käy kuumana, ja rahapulassa oleva Mikkeli pohtii, mitä tehdä menestyvän ESE:n osakkeille. PETRI P. PENTIKÄINEN Etelä-Savon Energian toimitusjohtaja Erkki Karppasella on harvoin pitänyt ...

Old Timer Run heinäkuun toisena viikonloppuna

|
Harrasteajoneuvotapahtuma Old Timer Run järjestetään nyt jo 31. kertaa, ja poikkeuksellisesti heinäkuun toisena viikonloppuna. – Syy siirtoon on Farmari 2022-tapahtuma. Visulahden alueelle ei sinä ...

Maanteillä tehdään niittoa ja viivojen maalausta

|
Keltaiset viivat ovat katoamassa ensi kesään mennessä. Itä-Suomessa jatketaan tänä kesänä keltaisten ohituskieltoviivojen maalaamista valkoiseksi. Värimuutostyötä on tehty jo laajalti parin vuoden ajan, ja ...

Etelä-Savon Katsastukselle uusi omistaja

|
A-Katsastus osti ketjun, johon kuuluu myös Etelä-Savon Katsastus. PETRI P. PENTIKÄINEN 160 toimipisteessä Suomessa autoja katsastava A-Katsastus Group on allekirjoittanut sopimuksen Keto1Groupin ja Autokatsastus ...

MB C 300 E: Suoraan pistokehybridien esikuvaksi

|
Kun sähkö- ja polttomoottoriauton parhaat puolet yhdistetään, on tulos hyvinkin käytännöllinen. JARNO LAATIKAINEN Tuskin mistään puhutaan nyt autoalalla niin paljon kuin voimanlähdemurroksesta. Sähköautojen tulevaisuus ...

Rokkikansalle hunajaa purkin täydeltä

|
Rokkikansa valtaa Mikkelin sataman rehellisen rock´n rollin ja Old Timer Runin harrasteautojen ryydittämässä viikonlopussa. JARNO LAATIKAINEN Neljä vuotta sitten kuopatun Jurassic Rockin jälkeen ei ...

Pyöräilijöille on uusia reittejä

|
Opaskartat ohjaavat palveluiden pariin. PETRI P. PENTIKÄINEN Vanhasta viitostiestä on uuden valmistuttua tullut suosittu pyöräilyreitti välillä Mikkeli–Juva. Lähiaikoina ilmestyy myös opaskartta, johon on merkitty ...

Oikeanlainen kenkä on kaiken a ja o

|
Eräilybuumi on nostanut päätään eikä loppua näy. Matkustusrajoitukset ovat lisänneet luontomatkailua ja ihmiset ovat heränneet näkemään lähelle. Luontoretkelle voi lähteä matalallakin kynnyksellä ja melkein ...

Ensimmäinen polkujuoksutapahtuma

|
Supersuosittu polkujuoksu on paljon muutakin kuin veristä kilpailua. Haukivuorella sijaitsevalla Häkkilän retkipolulla järjestetään koko perheen polkujuoksutapahtuma. Järjestäjinä ovat Haukivuoren Kisailijat yhteistyössä Mikkelin Ladun sekä ...