Mr. Lothar kahmi pokaaleja SM-sprinteissä

Paljakassa riitti lunta ja kilpailijoita, kun sprinttiluokan SM-tittelit jaettiin. Kuvassa Anssi Viskari vauhdissa.

Mäntyharjulaisen Anssi ”Mr. Lothar” Viskarin vauhdinnälkä ei näytä hyytyvän vuosien vieriessä. Maaliskuun puolivälissä Paljakalla ajetusta Arctic Cat Sprint SM:stä oli tuliaisina peräti neljä pokaalia, kaksi suomenmestaruutta sekä hopea ja pronssi.

Paljakan SM-sprinttiviikonlopusta kehkeytyi tuloksellisesti täysosuma. Kisaviikonlopun jälkeen retkeilyauton kojelautaa koristikin kokonainen pokaalirivistö. Suomenmestaruuteen Viskari ajoi Jokamies- ja Legendat-luokissa. Mastersissa tuli hopeaa ja SemiProsta pronssia.
Näillä lumilla lisääkin menestystä voi olla tulossa, sillä Enduro- ja Snow­cross-sarjojen viimeiset kisat oli tätä kirjoitettaessa vielä ajamatta. Varsinkin Snowcrossissa tilanne oli hyvä, sillä Viskari oli Snowcrossissa oman ikäluokkansa eli V50-sarjan kärjessä.
– Enduropuolella koko potin voittaminen vaatisi jo muiden epäonnea, mutta palkintosija on vielä omissa käsissä, Viskari sanoo.

Tärkein tekijä menestykseen kilpailukykyisen kaluston ohella on kuljettajan hyvä fyysinen kunto. Kuntohommat hoituvat Viskarin mukaan vuokrakiinteistöjensä arkisia askareita tekemällä. Halkojen hakkaaminenkin tulee tehtyä tavoitteellisesti.
– Jo alakoulussa tein ennätyksiä punnerruksissa ja leuanvedossa. Voima on tarttunut aina suhteellisen helposti, mutta ei minua lenkkipoluille ja kuntosalille saa enää nykyään.
– Nuorena kuntosalitoiminta tuli kyllä tutuksi oikein hyvin, Viskari kertoo.
Kelkkakisoissa ei tarvitse olla yksin. Yhden kisaviikonlopun aikana lähtöviivalle asettuu 100–120 kuljettajaa. Kun monien lähtöjen viidakossa ottaa osaan useampaan luokkaan Viskarin tavoin, on matkassa oltava useampi kisakelkka eri kilpailunumeroineen.

Tänä vuonna 55 vuotta täyttävän miehen suoritusta voitaneen pitää kovana, varsinkin kun ottaa huomioon kuinka heikko talvi kotimaisemissa moottorikelkkailun suhteen on ollut. Harjoittelukilometrit ovat jääneet vähiin snowcrossia lukuun ottamatta, mutta autoon kilometrejä on kertynyt senkin edestä. Syynä on se, että osa kisoista jouduttiin lumipulan vuoksi siirtämään Lappiin. Kotikisaksi luokiteltava Mikkelin Snowcross-osakilpailu oli tämän kauden mittelöistä eteläisin.

Pian Viskarin on aika laittaa kelkat naftaliiniin ja kaivaa vesijetit esille. Kesän aikana on tarkoitus osallistua kaikkiin neljään kisaviikonloppuun kahdessa eri luokassa. Haluja olisi kirkastaa viime kesän avoimen luokan eli Runabout GP1-luokan hopea kullaksi.

Lopuksi on pakko kysyä, mikä saa miehen kilpailemaan vuodesta toiseen isolla tasolla?
– Vielä on saavutettavaa. Kelkkapuolelta puuttuu Enduro-luokan mestaruus. Kehitettävää riittää, sillä siinä luokassa on oltava hyvä tiesilmä.
– Ja tietenkin se, että on pidettävä itsensä viimeisen päälle kunnossa. Olen lisäksi aika kilpailuhenkinen, oli laji melkein mikä tahansa, mies päättää.

 

Only Fans pitää liikkeessä

Mr. Lothar eli Anssi Viskari on eittämättä Suomen kuuluisimpia, ellei kuuluisin aikuisviihdenäyttelijä. Oman tuotannon kautta tehdyt elokuvat ovat tuoneet miehelle yhdessä mökkivuokraustoiminnan kanssa kelpo toimeentulon.
Nykyään elokuvat leviävät suosituksi tulleen Only Fans -alustan kautta. Mikäli alalla mielii pärjätä, on uutta tuotantoa julkaistava herkeämättä. Mr. Lothar julkaiseekin uutta sisältöä aktiivisesti läpi vuoden, vaikka talven kelkkakauden aikana ehtii vähemmän tekemään aikuisviihdettä.
Materiaalia on siten tehtävä jemmaan kun se on mahdollista.
– Siihen sisältyy niin monta työvaihetta. Suurin homma piilee markkinoinnin ja editoinnin parissa.
Myös tulennielemis- ja striptease-esityksistään tuttu Viskari tekee yhä esiintymiskeikkoja, tosin ei ihan takavuosien tahtiin, jolloin saattoi kertyä jopa toistasataa keikkaa vuodessa.

 

Tiesitkö?

  • Suomen tunnetuimpiin aikuisviihdenäyttelijöihin lukeutuva Mr. Lothar alias Anssi Viskari tunnetaan myös ajotaidoistaan moottoriurheilijana.
  • Vauhdinnälkää hän taltuttaa nykyään talvisin moottorikelkalla ja kesäaikaan vesijetillä.
  • Aiemmin hän on ajanut kilpaa moottoripyörien lisäksi myös monenlaisilla autoilla, kuten karting, rallisprintti ja off-road kielivät.

Jarno Laatikainen

+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0